"Social Media and Web Solutions for the Classroom" w Barcelonie

7 marca 2018

W dniach 9.10-20.10.2017 nauczyciele naszej szkoły, Iwona Korchowiec, Krystyna Cabała, Tatiana Golka i Robert Stangrecki, brali udział w kursie TIK "Social Media and Web Solutions for the Classroom" w Barcelonie w ramach realizacji projektu "Kuchenna Technologia - czyli zdrowe żywienie i informatyka od kuchni."
Kurs poszerzył kompetencje uczestników w posługiwaniu się językiem angielskim, w efektywnym korzystaniu z mediów społecznościowych, szukaniu i eksperymentowaniu z narzędziami TIK do nauki w klasie. Nauczyciele zapoznali się z takimi platformami jak Edmodo, Moodle, Flubaroo, Vine, Prezi, quizy internetowe, narzędzia Google i wiele innych. Nawiązano wiele cennych kontaktów z nauczycielami z innych krajów co zaowocowało wymianą doświadczeń, wiedzy i międzynarodową współpracą na poziomie informatycznym oraz żywieniowym.

Dbanie o zdrowie i dobre odżywienie to nie tylko modny temat, ale przede wszystkim problem, który dotyczy wielu młodych ludzi zmagających się z nadwagą i niedowagą, z niezdrowymi nałogami takimi jak późne chodzenie spać, czy nadużywanie internetu i gier. Nauczyciele i uczniowie z wielu krajów spotykają się z podobnymi problemami, więc jesteśmy przekonani, że znajdziemy wiele wspólnych działań i zadań, które będą miały międzynarodowy europejski charakter.

Chcemy za pomocą nowoczesnych technik komputerowych wskazać metody i sposoby pożytecznego spędzania czasu wolnego. Ponadto wykorzystanie Internetu i nowych technologii zachęci większą ilość uczniów
i nauczycieli do zaangażowania się w prace, które będą mogli śledzić np. na szkolnej stronie internetowej. Współpraca międzynarodowa, wymiana doświadczeń nauczycieli i uczniów z różnych krajów pomoże zaobserwować różnice w dobrym odżywieniu i dbaniu o zdrowie w wybranych krajach europejskich. Wymiana materiałów, nowe pomysły a także bezpośredni kontakt kadry edukacyjnej będą miały znaczący wpływ na nauczanie, motywowanie i wprowadzanie zmian. We współczesnej Europie coraz powszechniejszym staje się problem uzależnienia od Internetu i złe nawyki nie tylko żywieniowe.

Technologie komputerowe w nauczaniu są bardzo ważne. Nauczyciele muszą wciąż podejmować nowe wyzwania i próbować wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniom uczniów. Wykorzystanie nowoczesnych technologii komputerowych może stać się narzędziem nauki, bliskiego kontaktu i lepszego zarządzania czasem uczniów, szczególnie tych z symptomami uzależnienia, a także motywowaniem do wyszukiwania pożytecznych informacji. Potrzebujemy nowych narzędzi i metod uczenia dorównujących potrzebom obecnych czasów i zainteresowaniom uczniów.

Ciągłe podnoszenie kwalifikacji nauczycieli i kontakt z językiem angielskim odpowiada na potrzeby rozwoju współczesnych nauczycieli. Wspieranie umiejętności językowych nauczycieli nie tylko podnosi rangę szkoły, ale także pokazuje uczniom jak ważną rolę odgrywa znajomość języka angielskiego w świecie, który jest zglobalizowany.