Ciekawostki literackie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

15 września 2022

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania odbyła się w 2001 roku.
Data 29 września to dzień urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży oraz tłumaczki literatury skandynawskiej.
To święto, którego najważniejszym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.
Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
Głośne czytanie to wspaniała okazja do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu z dziadkami, rodzicami czy rodzeństwem.
Jest to znakomita inwestycja w rozwój edukacyjny i społeczny dziecka.
Uczniowie klas 2 będą w tym dniu uczestniczyć w zajęciach czytelniczych ,,Nietypowi przyjaciele'' w MBP-F.14. 

 

4 września 2022

Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie, ogólnopolska akcja promująca polską kulturę i literaturę, odbyła się już po raz jedenasty. Lekturą czytaną w całej Polsce w sobotę, 3 września, były Ballady i romanse” Adama Mickiewicza zbiór czternastu utworów wchodzących w pierwszy tom „Poezyj”, wydanych w Wilnie w roku 1822.
To właśnie z okazji dwusetnej rocznicy ukazania się drukiem tomu „Poezye”, Sejm ogłosił
rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

 

6 maja 2021

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

„Znajdziesz mnie w bibliotece”

hasłem Tygodnia Bibliotek 2021

W sobotę, 8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto rozpoczyna Tydzień Bibliotek, w którym organizowane są wydarzenia, konferencje naukowe, spotkania literackie, czy konkursy czytelnicze. Imprezie każdego roku towarzyszy hasło przewodnie.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonał wyboru hasła promującego XVIII edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek.
Hasło brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”.
Autorką hasła jest Marzena Przybysz, członek Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Autorka hasła dodaje:

Hasło promujące Tydzień Bibliotek 2021 „Znajdziesz mnie w bibliotece” jest wielowątkowe, wielozdarzeniowe, można je umieścić na różnorodnych płaszczyznach dnia codziennego. Nawiązuje także do bieżącej sytuacji.
Po czasie ścisłej izolacji i przebytej kwarantanny w dobie pandemii następuje czas wyjścia do stref społecznych i kulturalnych, środowisk i instytucji kultury.
Hasło można odnieść zarówno do fizycznej obecności w realnej przestrzeni bibliotecznej jak i do działalności bibliotek online, do ich cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale, media i komunikatory społecznościowe.
Znajdziesz mnie w bibliotece, dzięki technologiom informacyjnym będąc z dala od lokalizacji i siedziby biblioteki (np. na spotkaniu autorskim online, konferencji, warsztacie szkoleniowym, czy w trakcie pracy zdalnej, itp.). Znajdziesz mnie w bibliotece, także wówczas, kiedy przeszukujesz zasoby biblioteki cyfrowej (np. fotografie, urwane i odkryte wątki genealogiczne, bądź starodruk dzięki konserwacji i digitalizacji przywrócone czytelnikowi) lub docierasz do współcześnie powstałych dokumentów w postaci elektronicznej.

Źródło: http://ww w.sbp.pl/artykul/?cid=23056&prev=1

Z okazji Tygodnia Bibliotek- 11 maja, trójka uczniów klas trzecich będzie reprezentowała naszą szkołę w finale Katowickiej Wielkiej Ligi Czytelników.
Życzymy im powodzenia.

 

21 kwietnia 2021

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto autorów, tłumaczy, ilustratorów, redaktorów, korektorów, wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa, organizowane od 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu aktywnie wspiera rozwój czytelnictwa m.in. poprzez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, projekt „Mała książka – wielki człowiek” – największą w Europie kampanię promującą czytelnictwo wśród dzieci oraz ich rodziców i opiekunów oraz modernizację ośrodków kultury w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Święto czytelników, co roku obchodzone jest hucznie i radośnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Katowicach.
Zachęcam do śledzenia wydarzeń w aktualnościach MBP.

 

1 kwietnia 2021

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Obchodzony 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców.

IBBY (International Board on Books for Young People) – międzynarodowa organizacja zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Została założona w Zurychu w 1953. Obecnie składa się z 70 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Nasza, polska sekcja istnieje od 1973 roku.

Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2021 roku jest Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY). 
Przesłanie dla dzieci napisała światowej sławy autorka dla dzieci, Margarita Engle ze Stanów Zjednoczonych.
Plakat zaprojektował zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 roku,
Roger Mello z Brazylii. 

 

Przesłanie dla dzieci oraz geneza plakatu w Czytaj Więcej

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci MBP w Katowicach zaprasza na spotkanie z Justyną Bednarek, autorką bestsellerowych opowieści o kolorowych skarpetkach poszukujących przygód.
Spotkanie dedykowane młodym czytelnikom transmitowane będzie 1 kwietnia na profilu Facebook Filii nr 28 o godzinie 11:00. 

Plakat promujący 

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci