Ciekawostki literackie

10 marca 2024

Jest taka historia

opowieść o Januszu Korczaku

Tytuł : „Jest taka historia opowieść o Januszu Korczaku”
Autor: Beata Ostrowicka
Wydawnictwo: Literatura
Ilość stron: 64

Na ulicy Krochmalnej 92 był wielki, biały budynek z tablicą "Dom Sierot". I tam Frania po raz pierwszy zobaczyła Panadoktora. Stał przed głównym wejściem i czekał na dzieci, żeby się z nimi przywitać. Babcia, gdy to opowiada, a lubi tę część, mówi: "Pandoktor się do nas uśmiechał. Jak tylko go zobaczyłam, to wiedziałam, że Pandoktor to dobry człowiek". I mówi "Pandoktor" tak, jakby to był jeden wyraz.

Wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie, Januszu Korczaku - pedagogu, który poświęcił całe życie, broniąc praw dziecka i żądając ich równouprawnienia.

16 lutego 2024

Yeti, w którego nikt nie wierzył

Tytuł: „Yeti, w którego nikt nie wierzył”
Autor: Asia Olejarczyk
Wydawnictwo: Ezop
Ilość stron: 36

Istnieniu yeti przeczy nauka! Przeczą liczby i fakty! Wszyscy w klasie twierdzą, że yeti nie istnieje. Tylko jeden chłopiec, narażając się na śmiech kolegów, mówi, że on w yeti wierzy. Czy wiara chłopca sprawi, że gdzieś w Himalajach tajemniczy stwór usłyszy jego głos
i stanie się bardziej realny?
Piękna i wzruszająca opowieść o tym, jak niemożliwe staje się możliwe. Wystarczy wierzyć w siebie!
Książkę poleca Polska Sekcja IBBY na swojej Pokonkursowej Liście BIS.
Yeti, w którego nikt nie wierzył został wpisany na Złotą Listę książek polecanych przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Pobaw się z YETI – Zapraszamy na interaktywną stronę Asi Olejarczyk

(źródło https://www.ezop.com.pl/produkt/yeti-w-ktorego-nikt-nie-wierzyl/)

16 lutego 2024

Uwierz w siebie

Tytuł: „Uwierz w siebie. Książka, która dodaje pewności”
Autor: Asia Olejarczyk
Wydawnictwo: Jedność
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 40

Pewnie każdy choć raz zwątpił w swoje siły i poczuł, że jakieś zadanie lub wyzwanie go przerasta. Ta książka w przystępny i niezwykle trafny sposób dotyka tematu pewności siebie i wiary w swoje możliwości. Opisuje typowe sytuacje z życia dzieci i podsuwa wiele praktycznych porad. Wszystko po to, by pomóc dzieciom uwierzyć w siebie i poczuć własną wartość, bez porównywania się z innymi. Dorosłym zaś daje impuls do wspierania dziecka w odkrywaniu swoich mocnych i słabszych stron.

Książki z serii „Wielkie problemy małych ludzi” przedstawiają ważne tematy dotyczące dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Czynią to w sposób przystępny, rzeczowy i kompetentny. Wszystkie tomiki serii powstają z udziałem wykwalifikowanych pedagogów i psychologów; ich autorami są ludzie, którym bliski jest świat dziecka.

(Powyższy opis pochodzi od wydawcy. )

25 stycznia 2024

Książka na ferie

Tytuł: „Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe”

Autorzy: Alex RoviraFrancesc Miralles

Wydawnictwo: To Tamto

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 176

Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe” to zbiór 35 opowiadań pokazujących wartości i dostarczających narzędzi, dzięki którym młodzi czytelnicy stawią czoła życiowym wyzwaniom. Ponadto będą mogli rozwijać swoją inteligencję emocjonalną, odkrywać talenty i je realizować.

Skierowane do całej rodziny historie inspirowane są najmądrzejszymi tradycjami ludzkości. Znaczenie akceptacji siebie, magia empatii, siła prostoty i inne klucze do osobistych umiejętności sprawią, że dzieci będą się rozwijać, a przede wszystkim będą szczęśliwsze.

„Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe” to książka terapeutyczna, która wzmacnia poczucie własnej wartości, pomaga radzić sobie z frustracją i pokazuje drogę do samodoskonalenia – po prostu uczy, jak być szczęśliwym.

(Opis pochodzi od wydawcy).

6 grudnia 2023

W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc!

Autor:  Christopher Edge, Libby Hamilton, A.J. Wood

Ilustracje: Tim Hutchinson, Richard Johnson, Maggie Kneen, Sandy Nightingale, Mike Phillips

Okładka: Oprawa twarda, otwierane okienka, ruchome elementy, gra

"Święty Mikołaj. I Ty możesz mu pomóc!" jest interaktywną książką o niebanalnej formie.  Kolorowe ilustracje i ciekawy tekst pozwolą dzieciom nie tylko dowiedzieć się, w jaki sposób pomóc Mikołajowi, aby trafił z prezentami pod właściwe drzwi, lecz także co zrobić jeśli jego niezawodni przyjaciele - renifery - odmrożą sobie kopytka

W książce "Święty Mikołaj. I Ty możesz mu pomóc!" na najmłodszych czekają nie tylko okienka do otwierania, lecz także wiele innych niespodzianek. Dzieci znajdą tam gry, ruchome elementy oraz masę dobrego humoru.