Ciekawostki literackie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

24 listopada 2020

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Zobacz obraz źródłowy

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia, ustanowiony w 2002 roku, w setną rocznicę powstania pluszowej zabawki.

Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku a nazwa „Teddy Bear”, wzięła się od zdrobnienia imienia ówczesnego prezydenta USA Teodora Roosevelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Scenę narysował dla „Washington Post” karykaturzysta Clifford Berryman.     
Słynny rysunek zainspirował rosyjskiego emigranta Morrisa Mitchoma, prowadzącego sklep z zabawkami na nowojorskim Brooklynie, do wyprodukowania takiej maskotki. Za zgodą prezydenta, nazwał go „Teddy's Bear” - miś Teddy'ego. 

Obecnie pluszowe misie są jednymi z najpopularniejszych zabawek na świecie. 
Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Coralgol, Yogi, Miś Paddington, Rupert, Mały Miś, Gumisie czy Troskliwe Misie .
Znane misie są patronami wielu przedszkoli oraz żłobków w Polsce i na świecie.
Miś stał się również symbolem pomocy, dzięki akcjom charytatywnym np. „Podaruj Misia” organizowanej co roku przez TVN, Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych, czy akcji „Miś”, polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dzieciom z biednych rodzin.

Z okazji tego święta bibliotekarz Grażyna Szymańska będzie gościła na zajęciach uczniów klas drugich w środę o 8:00- 2a, w czwartek o 11:00- 2b.

Polecam również w CZYTAJ WIĘCEJ zamieszczone linki do opowiadań, wierszy i piosenek o misiach.

Czytaj więcej o: Światowy Dzień Pluszowego Misia
Przejdź do - Październik miesiącem Bibliotek Szkolnych
7 października 2020

Październik miesiącem Bibliotek Szkolnych

W październiku, obchodzi swoje święto biblioteka szkolna.

W tym roku pod hasłem: „Z książką Ci do twarzy’.

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship, IASL) w 1999 r.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego to stowarzyszenie zrzeszające bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli, wydawców oraz inne osoby, związane z bibliotekarstwem szkolnym. Zainaugurowano je formalnie w 1971 roku. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W ramach obchodów tego święta zapraszam wszystkich chętnych czytelników do wzięcia udziału w akcji „Moja ulubiona książka”.
Z bloku technicznego wycinamy szablon liścia i kolorujemy go z dwóch stron kredkami – barwy jesienne. Na liściu piszemy mazakiem tytuł ulubionej książki. Jeżeli jest to seria wystarczy napisać np. seria Kroniki Archeo.
Starannie wykonane prace przynosimy do biblioteki szkolnej do 25 października.
Stworzymy z nich dekorację. Dowiemy się również jakie książki najchętniej czytają nasi uczniowie. 

Proszę zwrócić uwagę na wielkość liścia, żeby nie było problemu z umieszczeniem na nim czytelnego tytułu. Tytuł piszemy tylko z jednej strony.
Nie polecam kolorowania pastelami, bo będzie potem trudno pisać.

Uczniowie którzy chodzą do świetlicy będą wykonywali prace pod opieką nauczycieli świetlicy.

Pozdrawiam
bibliotekarz – Grażyna Szymańska

25 września 2020

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września

W roku 2020 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (wtorek).

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Głównym celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu.

Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

5 września 2020

Narodowe Czytanie 2020

Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania

Wspólne czytanie utworu odbędzie się w sobotę 5 września 2020 roku. 

Z tej okazji Prezydent skierował specjalne przesłanie, zachęcając do udziału w akcji.

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

– Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 

Czytaj więcej o: Narodowe Czytanie 2020
2 czerwca 2020

Prawa Dziecka - opowiadania

Moje prawa. Ważna sprawa - Czerwińska-Rydel Anna, Piątkowska Renata

Moje prawa, ważna sprawa!

Autor: Anna Czerwińska-Rydel , Renata Piątkowska

Ilustrator: Katarzyna Kołodziej

Wasze prawa, prawa dzieci, to naprawdę ważna sprawa. O niektórych pewnie wiecie, inne poznacie dzięki tej lekturze. Ogromnie cieszę się, że na polskim rynku wydawniczym ukazuje się nowa książka dotycząca praw dziecka – co ważniejsze, to książka i dla dzieci, i dla rodziców. Codzienne sytuacje i przygody małych bohaterów stają się dobrym pretekstem do poznawania, przypominania i poruszania praw dziecka. Dorośli powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nigdy nie stoją w sprzeczności z ich prawami, lecz je uzupełniają i uszlachetniają. Dzieci zaś powinny znać swoje prawa, aby móc głośno upominać się o ich przestrzeganie i uczyć się odpowiedzialności w rozumieniu oraz przestrzeganiu praw wszystkich ludzi. Jestem przekonany, że ta publikacja będzie także przyczynkiem do niejednej ważnej rozmowy z najmłodszymi o przysługujących im prawach i zachętą do dalszej edukacji w tym zakresie. Autorki prezentują typowe sytuacje, jakie przydarzają się niejeden raz. Tłumaczą je ustami bohaterów – rodziców, dziadków, mądrej pani z ławeczki w par-ku. Wiele spośród opisanych historii nie wymaga osobnej pointy. To ogromny atut tej książki. Okazuje się, że Konwencja o prawach dziecka może mieć zastosowanie w zwyczajnym życiu. Codzienne zdarzenia stają się doskonałym pre-tekstem do rozmowy, a zwłaszcza – przypominania i utrwalania praw dziecka.Konwencja o prawach dziecka traktuje o wielu trudnych kwestiach, którymi zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka: to między innymi praca zarobkowa dzieci, bicie, zły dotyk czy prawo dziecka do kontaktu z każdym z rodziców nawet, jeśli nie mieszkają razem. Sztuką jest umiejętnie oswoić z nimi i dziecko, i jego opiekunów oraz zachęcić ich do wspólnej rozmowy. Mówiąc o sprawach ważnych i poważnych, nie trzeba koniecznie zachowywać dostojnej powagi, dlatego w tej książce jest miejsce i na refleksję, i na uśmiech.

                                                                       Rzecznik Praw Dziecka
                                                                            Marek Michalak

Mam prawo czyli Nieomal wszystko, co

powinniście wiedzieć o prawach dziecka ...

Autor – Grzegorz Kasdepke

Gdy zabierałem się przed laty do pisania Mam prawo, wiedziałem jedno: to nie będzie podręcznik, lecz zabawne czytadło – książka, po którą chętnie sięgną dzieci. O dziwo wcześniej nikt na to nie wpadł. Wprawdzie ukazywały się poważne publikacje dotyczące Konwencji o prawach dziecka, wszystkie jednak były kierowane do dorosłych. Dzisiaj, dekadę później, wchodząc do pierwszej lepszej księgarni, mam nielichą satysfakcję – Mam prawo zainspirowało wielu autorów do pisania o tym ważnym temacie. I bardzo dobrze. Uprzedzam jednak potencjalnych naśladowców, że prawa dziecka wciąż wzbudzają kontrowersje. Pamiętam lamenty – obecne także na łamach pewnego dziennika – że Kasdepke, zamiast o obowiązkach, bałamuci dzieci wiedzą o „niepotrzebnej konwencji” (sic!). Chwała Bogu, utonęły w morzu pozytywnych recenzji. Książka podoba się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, również nauczycielom – którzy traktują ją jako pretekst do rozmawiania o istotnych sprawach. Czytaj-my więc, śmiejmy się i rozmawiajmy – wszystkim to wyjdzie na zdrowie.Ach, i jeszcze jedno! Większość bohaterów Mam prawo to autentyczne postaci. Także Barył, jeden z najsympatyczniejszych i najokrąglejszych kolegów mego syna. Ani w książce, ani w życiu nikt go nie wyśmiewał – swój pseudonim nosił z dumą godną Supermana. Słusznie. Był i jest pewnym siebie, radosnym i wartościowym młodym człowiekiem. Wspomniałem mu kiedyś, że pewien naindyczony bloger zażądał, abym w kolejnym wydaniu Mam prawo odchudził go i zmienił mu przezwisko. „Mam nadzieję, że pan tego nie zrobi?” – przestraszył się Barył. – „Chyba mam prawo być okrągły, no nie?”. Pewnie, że masz prawo! 

                                                                                        Grzegorz Kasdepke