Ciekawostki literackie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

8 maja 2024

Historie niezwykłe

Tytuł: „Historie niezwykłe”
Autor: Katarzyna Ryrych
Wydawnictwo: Srebrny Las
Ilość stron: 224


Pewnie zapytacie, dlaczego w większości opowiadań pojawiają się starsi ludzie. Ciotki, wujkowie, babcie Dorastali w świecie, w którym słowo komputer kojarzyło się z filmami science fiction, komórka była pomieszczeniem na węgiel, drewno lub ogrodnicze narzędzia, a telewizor nie stał w każdym domu. To był czas, kiedy ludzie rozmawiali ze sobą i kiedy trzeba było umilić sobie czas, snuto przedziwne opowieści. Wysłuchałam ich wiele nie tylko w dzieciństwie, ale później, przy różnych okazjach. Przy ogniskach, w górskim schronisku, w pociągu.
 Są inne od tych z Historii NIEoczywistych. Ale skoro sięgnęliście po nie, oznacza to jedno lubicie się bać.

Autorka

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

10 kwietnia 2024

Krzewiedźma. Jak zostać czarownicą

Tytuł: „Krzewiedźma. Jak zostać czarownicą”
Autor: Skye McKenna
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ilość stron: 364

Daj się oczarować… „Jak zostać czarownicą” to seria stworzona dla wielbicieli Harry’ego Pottera!

Minęło siedem lat, odkąd Cassie Morgan po raz ostatni widziała matkę. W okropnej szkole z internatem przy zdrowych zmysłach trzymają ją tylko marzenia o ucieczce oraz zakazane książki: z opowieściami o magicznym ludzie faerów. Czyżby historie, które Cassie brała dotąd za baśnie, mówiły prawdę? Dziewczynka przekona się o tym na własnej skórze, gdy postanowi odnaleźć zaginioną mamę i wyruszy w nieznane. Dzięki pomocy gadającego kota Montekiego dotrze do krewnej, o istnieniu której nie miała pojęcia – i to nie byle jakiej krewnej, gdyż ciotka Miranda należy do szacownego rodu czarownic: potężnych i tajemniczych strażniczek bezpieczeństwa ludzi!

Brzmi dobrze? A to dopiero początek przygody! Cassie już niebawem odkryje, że wiedźmą nie można się urodzić… ale można nią zostać.

(powyższy opis pochodzi od wydawcy)

10 marca 2024

Jest taka historia

Jest taka historia
opowieść o Januszu Korczaku

Tytuł : „Jest taka historia opowieść o Januszu Korczaku”
Autor: Beata Ostrowicka
Wydawnictwo: Literatura
Ilość stron: 64

Na ulicy Krochmalnej 92 był wielki, biały budynek z tablicą "Dom Sierot". I tam Frania po raz pierwszy zobaczyła Panadoktora. Stał przed głównym wejściem i czekał na dzieci, żeby się z nimi przywitać. Babcia, gdy to opowiada, a lubi tę część, mówi: "Pandoktor się do nas uśmiechał. Jak tylko go zobaczyłam, to wiedziałam, że Pandoktor to dobry człowiek". I mówi "Pandoktor" tak, jakby to był jeden wyraz.


Wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie, Januszu Korczaku - pedagogu, który poświęcił całe życie, broniąc praw dziecka i żądając ich równouprawnienia.

16 lutego 2024

Yeti, w którego nikt nie wierzył

 

Tytuł: „Yeti, w którego nikt nie wierzył”
Autor: Asia Olejarczyk
Wydawnictwo: Ezop
Ilość stron: 36

Istnieniu yeti przeczy nauka! Przeczą liczby i fakty! Wszyscy w klasie twierdzą, że yeti nie istnieje. Tylko jeden chłopiec, narażając się na śmiech kolegów, mówi, że on w yeti wierzy. Czy wiara chłopca sprawi, że gdzieś w Himalajach tajemniczy stwór usłyszy jego głos
i stanie się bardziej realny?
Piękna i wzruszająca opowieść o tym, jak niemożliwe staje się możliwe. Wystarczy wierzyć w siebie!
Książkę poleca Polska Sekcja IBBY na swojej Pokonkursowej Liście BIS.
Yeti, w którego nikt nie wierzył został wpisany na Złotą Listę książek polecanych przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”.


Pobaw się z YETI – Zapraszamy na interaktywną stronę Asi Olejarczyk
https://joannaolejarczyk.wixsite.com/yeti

(źródło https://www.ezop.com.pl/produkt/yeti-w-ktorego-nikt-nie-wierzyl/)

16 lutego 2024

Uwierz w siebie

Tytuł: „Uwierz w siebie. Książka, która dodaje pewności”
Autor: Asia Olejarczyk
Wydawnictwo: Jedność
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 40
 

Pewnie każdy choć raz zwątpił w swoje siły i poczuł, że jakieś zadanie lub wyzwanie go przerasta. Ta książka w przystępny i niezwykle trafny sposób dotyka tematu pewności siebie i wiary w swoje możliwości. Opisuje typowe sytuacje z życia dzieci i podsuwa wiele praktycznych porad. Wszystko po to, by pomóc dzieciom uwierzyć w siebie i poczuć własną wartość, bez porównywania się z innymi. Dorosłym zaś daje impuls do wspierania dziecka w odkrywaniu swoich mocnych i słabszych stron.


Książki z serii „Wielkie problemy małych ludzi” przedstawiają ważne tematy dotyczące dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Czynią to w sposób przystępny, rzeczowy i kompetentny. Wszystkie tomiki serii powstają z udziałem wykwalifikowanych pedagogów i psychologów; ich autorami są ludzie, którym bliski jest świat dziecka.

(Powyższy opis pochodzi od wydawcy. )