Jesteś tutaj: Start / Aktualności / DZIEŃ ZIEMI

DZIEŃ ZIEMI

21 kwietnia 2020

Dzień Ziemi corocznie obchodzony 22 kwietnia uważany jest za największe ekologiczne święto świata. Obchodzenie go ma na celu dbanie o środowisko, a także głoszenie postaw ekologicznych i wdrażanie ich w życie społeczeństwa. Ludzie jednoczą się ze sobą i chcą ratować naszą planetę.

Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów.

W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Wtedy to zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, które zajęły się popularyzującą ekologii.

Tegorocznym hasłem 50. rocznicy jest: Działanie na rzecz ochrony klimatu.

Tysiące stowarzyszeń ekologicznych 22 kwietnia organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. W tym roku świętowanie zostało przeniesione do internetu, a wszelkie akcje organizowane są online.

Warto również wspomnieć, że National Geographic chce świętować 50. rocznicę Dnia Ziemi wspólnie z widzami. Z tej okazji 22 kwietnia na antenie stacji zostaną wyświetlone trzy wyjątkowe, premierowe tytuły – „Jane Goodall: nadzieja na przyszłość”, „Okawango: rzeka marzeń” oraz „Projekt Photo Ark”.

Dopełnieniem tych materiałów jest stworzona interaktywna mapa klimatyczna świata na… 2070 r. Pokazuje, jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat.

Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu – warsztaty on-line

Grafika na

22 kwietnia zorganizowane zostaną warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. Przygotowywane zostaną we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Warsztaty przeznaczone są dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Przygotowane zostały w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Postaw na Słońce”, promującego odnawialne źródła energii.

Zajęcia on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl Za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi klimatu Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w warsztatach zaproszonych ekspertów: „Zrozumieć globalne ocieplenie – mechanizm i konsekwencje” – dr Mariusz Gogól, „OZE. Skąd mamy prąd?” – dr Tomasz Rożek. Wydarzenie zakończy spotkanie „Jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film” z Szymonem Chałupką (vlog „Filmujemy”).

Jak wziąć udział w warsztatach?

22 kwietnia 2020 o godz. 11:40 należy kliknąć w link www.dzienziemiwmk.pl Na tej stronie zamieszczona zostanie też instrukcja, jak zalogować się do czatu, aby zadawać pytania.